Sty 03

Czym są trichogram i trichoskopia?

gabinet trychologicznyTrychologia obecna jest w Polsce stosunkowo krótko, ale stała się niezwykle popularna. Dzieje się tak dlatego, że daje nadzieję wielu osobom, które jeszcze niedawno nie miały szans na odzyskanie wypadających włosów. Dobry trycholog już na podstawie wstępnej rozmowy jest w stanie wywnioskować wiele na temat konkretnego przypadku. Zawsze wykonuje jednak niezbędne badania, dzięki którym możliwa jest trafna diagnoza, a co się z tym wiąże — skuteczna terapia. Rozpoznanie choroby i znalezienie jej przyczyn to pierwszy krok do zdrowych i zadbanych włosów.

Badania trychologiczne pomagają poznać przyczynę choroby

klinika włosaIstnieje tak wiele chorób skóry głowy, że nawet dermatolog ma duże trudności, żeby na podstawie wstępnego wywiadu stwierdzić, co dolega danemu pacjentowi. Nawet jeśli istnieją pewne przypuszczenia względem tego, jaka jest to choroba, badanie trychologiczne pomoże nam zdobyć znacznie bardziej precyzyjne informacje. Trycholog w pierwszej kolejności rozmawia z pacjentem, dzięki czemu zdobywa podstawowe dane, pomagające mu wybrać odpowiednie badanie. Każda klinika włosa zaopatrzona jest w sprzęt, pozwalający na wykonanie trichogramu lub trichoskopii. Oba badania są całkowicie bezpieczne i nie wymagają specjalnego przygotowania. Zaleca się jednak, by nie myć włosów przez 3 dni przed przystąpieniem do nich. Poza tym nie powinno się przez przynajmniej 2 tygodnie przed badaniem farbować włosów, ani stosować na nich żadnych kosmetyków. Obecnie najczęściej stosowana jest trichoskopia. Polega na oglądaniu włosów za pomocą specjalnego urządzenia — dermatoskopu, wyposażonego w precyzyjną kamerę. Dzięki takiemu urządzeniu ogląda się włosy bez wyrywania ich, nawet w siedemdziesięciokrotnym powiększeniu. Można dzięki temu prawidłowo diagnozować większość chorób skóry głowy. Trichogram polega na usunięciu z głowy około stu martwych włosów i zbadaniu ich budowy. Dzięki temu gabinet trychologiczny stwierdzi, w jakiej fazie rozwoju znajdują się nasze włosy. Ponadto możliwe będzie zaobserwowanie zmian chorobowych w ich strukturze. Czasami stosuje się jednocześnie oba opisane badania, żeby uzyskać bardziej wiarygodne wyniki. Dzięki temu każdy ma szansę odzyskać bujną czuprynę.

Chociaż czasami wydaje się, że sytuacja jest beznadziejna i nic nie może pomóc, to jednak kiedy włosy zaczynają nadmiernie wypadać – nie wolno popadać w panikę. W takich chwilach liczy się przede wszystkim odpowiednio szybka reakcja. Najlepiej wybrać się niezwłocznie do gabinetu trychologicznego, gdzie zostaną przeprowadzone specjalistyczne badania, które oczywiście będą przedstawione następnie lekarzowi. Dzięki takim zabiegom trycholog będzie wiedział, w jaki sposób przygotować dla nas efektywną terapię, a my nie będziemy zdani wyłącznie na siebie.

Leave a reply